Rejestracja | Niezalogowany |
Wyszukaj w serwisie:

Ta radość nie mogła trwać wiecznie.

Dodano: 2015-09-07    
« wstecz
Jak w tytule. Ta radość nie mogła trwać wiecznie.
Od kilku dni krążą pewne niepokojące plotki jakoby produkty firmy Bandai były dostępne tylko dla wybranych. Dokładniej mówiąc tylko dla osób mieszkających w Japonii. Taka informacja, chyba jako pierwsza, została puszczona w eter przez sklep internetowy Hobby Search, który znajduje się pod domeną www.1999.co.jp. Dostali oni rzekomo informację od firmy Bandai, że nie mogą dystrybuować modeli spod znaku Gwiezdnych Wojen dalej niż w obrębie granic kraju kwitnącej wiśni. Co więcej, dotyczy to również działalności internetowej, czyli zapewne znaczącego procentu całej sprzedaży jaką prowadzili.
Bardzo niepewna sytuacja jest również w innych sklepach, a zwłaszcza Hobby Link Japan skąd modele szły na cały świat w zawrotnych ilościach, w tym również do Polski.

Sprawcą całego zamieszania jest sam Disney, który to "dba o interesy" licencjobiorców, a przecież Bandai dostał jedynie licencję na używanie znaku Star Wars tylko na terenie Japonii. Dla przypomnienia, Revell czyli modelarski konkurent Bandaia posiada licencję na sprzedaż produktów na terenie Europy. Krążą spekulacje, że między dwoma producentami wystąpił poważny konflikt interesów, stąd całe zamieszanie. Jak wszyscy modelarze wiedzą, Bandai i Revell wypuściły w tym samym czasie praktycznie ten sam asortyment modeli, ale to japoński producent przewyższa znacznie jakością oraz atrakcyjnością ceny niemieckiego konkurenta.

Cała sprawa może być rozwiązaniem zagadki dlaczego w sklepach internetowych jak HLJ nie pokazały się do tej pory zapowiedzi z Przebudzenia Mocy.

Dla chcącego nic trudnego. Oczywiście zawsze znajdzie się jakieś wyjście z sytuacji. Jeśli ktoś rzeczywiście będzie chciał te modele sprowadzić to sobie spokojnie poradzi. Są firmy, które pośredniczą w wysyłaniu paczek z Japonii. Jest również Ebay lub Amazon, na których pewnikiem jest, że modele się pojawią. Pod znakiem zapytania pozostają jedynie ceny. A wiadomo, jeśli popyt jest bardzo duży, a dostępne produkty są w ilościach bardzo ograniczonych to w takich sytuacjach wygrywa bogatszy. Tym samym ceny za te modele i usługi mogą część z kupujących zniechęcić.

Czas oczywiście pokaże jak będzie, ale nie wróżę z tego nic dobrego. Przez odcięcie tak chłonnego rynku zbytu jak USA lub Europa, kolejny raz firma robiąca porządne modele zaliczy poważny spadek sprzedaży, co odbije się na wydawaniu kolejnych pozycji.
Ze swojej strony radziłbym zapatrzeć się w to co jest dostępne, być może są to ostatnie sztuki w przystępnych cenach.Dodał: Peter_D
No już tak nie wszystko, bo powoli kolejne modele znikają z oferty ;)
Sandów i Tie Advanced już nie ma.
Dodał: odan
Akurat tu się nie dziwię, że sklepy wycofały produkty SW (w sprzedaży poza Japonię) na prośbę Bandai, trzeba pamiętać iż oferta Bandai to znacznie więcej niż SW, a ci zagrozili sklepom, które się nie dostosują zerwaniem umów na dostawy swoich towarów. Trochę patowa sytuacja w tym wszystkim, bo Disney widzi jak ładnie kasa leci z produktów Bandai, klienci zadowoleni, Bandai na pewno też zadowolona z wpływów, pozostaje jedynie nieszczęsna licencja Revella, ale jeśli ludzie nie będą kupować od Revella, to jest szansa, że Bandai dostanie licencję globalną. Co wszystkim by wyszło na dobre. No, ale to tylko gdybanie. A wracając do rzeczywistości, cokolwiek by Disney nie robił nie powstrzyma tego, przytoczę tylko jeden przykład, wyobraźmy sobie, że siedzimy na jakimś modelarskim forum, mieszkamy w Japonii, nagle wszyscy z całego świata chcą produktów Bandai (oczywiście modelarze to nie jakaś super wielka grupa, ale zawsze). A my mamy sklep modelarski z produktami SW pod nosem, idziemy do sklepu bierzemy 40 pudełek z X-wingiem i bach ogłoszenie na forum o sprzedaży, i zamiast 15$ to 30$ za model...my zadowoleni, bo mamy 100% narzutu i klient w Europie zadowolony, bo ma model. A zabronić tego nie mogą, bo w sklepie mogę kupić co chcę i to odsprzedać komu chcę (z pewnymi drobnymi wyjątkami). Także głowy do góry! PS (bo już się rozpisałem) 20tego HLJ usuwa wszystkie produkty SW Bandai ze sklepu "międzynarodowego", do tego czasu wszystko co tam jest można nabyć łącznie z preorderami i backorderami.
Dodał: Peter_D
Widzisz, to brzmi bardzo głupio i niedorzecznie, ale liczy się tylko kasa. Równie dobrze mogliby skoczyć sklepom internetowym bo te mogą sprzedawać gdzie chcą, a jednak te sklepy już przestały sprzedawać wybrane produkty mimo iż z Bandaiem mają wspólnego tyle, że kupują od nich modele i wysyłają gdzie kto sobie zażyczy.
Disney ma władzę i jestem pewien, że jak przyjdzie co do czego to wkroczy do akcji.
Dodał: odan
Hehe, zaczynam się zastanawiać czy Bandai tego nie rozgłasza, dzięki czemu ich produkty zaczynają mieć status ekskluzywnych i niedostępnych :) Ale jeśli faktycznie Disney by coś takiego planował to chyba nie za bardzo mają pojęcie czym jest internet, a także zasada podaży i popytu. Do tego dochodzi fakt, że towar jest legalny na całym świecie więc i sprzedaż przez osoby prywatne nie może być zabroniona, to tak jakby mi (osobie prywatnej) Revell/Disney zabronił wysyłać (odsprzedawać) ich produkty do Japonii, no raczej bym ich wyśmiał :)
Dodał: Peter_D
Ludzie gadają ;) że Disney będzie ucinał sprzedaż właśnie przez aukcję u niezależnych sprzedawców jak również w mediach społecznościowych.
Dodał: odan
Jeśli Bandai dostał licencje tylko na rynek azjatycki to musiał przewidywać taką a nie inna sprzedaż, myślę że byli mocno zaskoczeni tym jak się ich produkty zaczęły rozchodzić i kondycją firmy nie ma co się martwić, no ale to tylko moje przypuszczenia :) A co do samych modeli, tak czy inaczej bez większych problemów można je zamówić, ja właśnie złożyłem zamówienie na nowego Millenium Falcona i X-winga...fakt cena ciut wyższa niż np w HLJ...no ale lepsze to niż nic, zamówione na Ebay w japońskim sklepie ceny odpowiednio 50$ i 30$...X-winga sobie cenią mocno :)
My lubimy ich, oni lubią nas:
Sluis Van Kit instructions
Autor strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści zamieszczane przez ich autorów.
  home-co nowego? / recenzje modeli / wasze modele / porady techniczne / wzorce / praca w toku / pobierz / forum / pytania?