Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-02-24 10:41:34

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Maskowanie

Z tym R2 zawsze były problemy...3PO wiedział co mówi.

Mianowicie od zeszłego lata staram się dojść do porozumienia z modelem którym opisywałem tu: http://galaxykits.com/modele.php?model/ … -_Recenzja

model jest super wykonany, delikatne ale widoczne linie podziału i ogólnie bardzo dobrze wykonany. Sklejać nie trzeba prawie nic. Na upartego to mógłbym go postawić "na wcisk" ale jest jedno ale. Górna kopułka powinna być pomalowana na srebrno z niebieskimi panelami. Pół biedy. Po poszukiwaniach revellowski srebrny załatwił sprawę. Nie odbija na powierzchni otoczenia, ale jest bardziej srebrny niż Humbrol i inne specyfiki. Mniejsza o to. Problem mam z maskowaniem by położyć równo niebieski.
Jednym z problemów są zaokrąglone krawędzie, zastanawiam się jak je zrobić. Czy wycinać specjalnie taśmę klejącą? jak myślicie?
No i drugi problem, równie poważny, który pojawia się w innych modelach. Mianowicie oklejam sobie model, psikam aero a po wyschnięciu i oderwaniu masek powstaje próg farby coś takiego:

_|\___

Wybaczcie orbazowanie, ale powinniście wiedzieć o co chodzi wink
Malowanie ręczne było już przerabiane. Farba czasami nie płynie tak jakbym chciał wink
Nie próbowałem jeszcze tego obejść ale zastanawiam się czy delikatny szlif by załatwił sprawę? Pewnie macie większe doświadczenie w tym wink A może farba powinna być rzadsza?

Jeśli macie jakieś propozycje to dawajcie śmiało. Pewnie nie tylko mi się przydadzą smile

#2 2010-02-24 11:14:50

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Serwis

Re: Maskowanie

Wiec tak, co do zaokrągleń to można w castoramie kupić za kilkanaście złotych produkt dobrej firmy OLFA, który jest cyrklem z nożykiem pozwalającym wycinać łuki, kółka i temu podobne dzięki niemu możesz przyciąć taśmę tak by ją ładnie ułożyć na obłych powierzchniach. Lub bardzo się męczyć z lepieniem taśmy, która co jakiś czas troszeczkę natniemy (na stronie zewnętrznej od potrzebnej krawędzi).
A co do progu to jak sam napisałeś:
1. Rzadka farba
2. Cienka warstwa
3. Zdjąć maskowanie po malowaniu, ale przed całkowitym wyschnięciem farby.
Pozdrawiam
Łukasz

#3 2010-02-25 00:06:42

sternik
Użytkownik
Od: Bruksela
Serwis

wg mnie za duża ilość farby ,dlatego powstaje próg. Maluj z większej odległości i mniejszą mgiełką . A do maskowania może użyj płynnego maskolu .

#4 2010-02-26 23:32:48

Piotrek W.
Użytkownik

Myślę, ze sposób Biskupa jest chyba najlepszy jeśli chodzi o maskowanie ostrych łuków. Do łagodnych można też wykorzystać niebieską taśmę 3M 471. Jest wykorzystywana m.in. przez lakierników samochodowych właśnie do maskowania. Do naszych, modelarskich celów nadaje się również bardzo dobrze. Ładnie układa się na wypukłościach i można z niej formować łuki.

Stopka forum