Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-03-29 20:45:50

wacek80
Gość

Rura z przeźroczystego pleksi-dwa pytanka

Jak w temacie:pytania są dwa smile

1.Rura jest przeźroczysta,jak mogę uzyskać...nie wiem jak to określić...taką przydymioną,mleczną...no nie do końca przeźroczystą ...Taką jak w tym linku,pierwszą od przodu,po prawej stronie:
http://www.sklep.akces-plexi.nazwa.pl/p … 1b3869.jpg

2.Jak zamknąć taką rurę z jednej strony żeby miała takie paraboliczne (w przekroju) zakończenie ? Zgrzać ?

Będę wdzięczny za pomoc smile

#2 2010-03-29 21:37:52

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Re: Rura z przeźroczystego pleksi-dwa pytanka

Czołem, pytanie jest tylko takie, czy te na zdjęciu to aby nie są raczej szklane rurki? Może to głupie pytanie, ale może jakoś bardziej naprowadzi Cię na trop gdzie czegoś takiego szukać. Dajmy na to takie szklane zlewki chemiczne byłyby całkiem OK i miałyby takie obłe zakończenie.

Natomiast jeśli bardzo chcesz właśnie by to była plastikowa rurka (wiadomo lepiej się obrabia) to ja bym ją zmatowił papierem ściernym. Możliwe, ze wpierw popsikałbym jakimś specyfikiem nadżerającym plastik, może jakimś lakierem do włosów, ew, polał/posmarował rozpuszczalnikiem. Z doświadczenia wiem, że szybki ładnie nadżera klej do modeli lub farby wink Wtedy tylko jeszcze, po wyschnięciu poprawić wspomnianym wcześniej papierem ściernym i miodzio, mleczna szyba jak się patrzy wink

Niestety nie wiem jak zrobić ładnie zaokrągloną końcówkę...Jeśli nie zależy Ci by końcówka od wewnętrznej strony miała taką grubość jak ścianki to może rzeczywiście podgrzać. Potem natomiast wykombinowałbym coś takiego, że przygotowałbym sobie formę, że podgrzaną rurkę niejako docisnąłbym do takiej obłej formy. Potem pilnik, papier ścierny i starłbym osmoloną końcówkę.

Nie wiem niestety jak by to się wszystko w praktyce zachowało. Możliwe, że z tej podgrzanej rurki zrobiłoby mi się kształt ciężki do opisania. Niemniej jednak warto pomyśleć czy nie iść w tę stronę wink
Jak coś to pisz, może coś jeszcze nakieruje nas na nowy trop smile

#3 2010-03-29 21:46:51

wacek80
Gość

No myślałem o papierze ściernym albo o wstawieniu do takiej rury pojemnika z super glue... Szkło nie wchodzi w grę bo ta rura ma mieć około metra.Zależy mi na końcówce obłej ale tylko z zewnątrz. Wewnątrz mnie nie obchodzi...Myślałem też o wsadzeniu w rurę  kilku centymetrów pręta z plexi i szlifowaniu ale wtedy to chyba tylko kątówka da radę smile Gdyby to mógł być pręt z plexi to byłoby łatwiej ale niestety tylko rura wchodzi w grę bo jest wytrzymalsza (5 mm ścianka,średnica 25 mm) i nie będzie się giąć tak jak pręt.

PS:

Na razie jest to tylko teoretyczne rozwiązanie problemów które mogą się pojawić przy pewnym rodzinnym (kuzyn+ja)projekcie 1:1 SW smile

Ostatnio edytowany przez wacek80 (2010-03-29 21:49:02)

#4 2010-03-29 22:09:56

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Niech zgadnę...miecz świetlny? wink To pierwsze co mi przychodzi do głowy, ale jak to jest "pewny" projekt to nie drążę tematu wink

Super glue chyba nie zda egzaminy. Omleczni Ci tylko początek rurki, do góry pewnie ci już opary nie podlecą w takim zagęszczeniu jak na początku. Ja myślałem, by oszorować zewnętrzną stronę rury. Jeśli chodzi o końcówkę to pomysł przychodzi mi tylko z tą formą, o której pisałem wcześniej.
A na koniec może głupi pomysł...a co ze sklepami, jakiś Leroy, Castorama? Może oni będą mądrzejsi ode mnie wink Zapytaj ich przez maila, może coś poradzą smile

#5 2010-03-29 22:10:04

Krzysztof Wencel13
Użytkownik
Od: Siemianowice
Serwis

Czyzby ktoś  tu zabierał się za budowę miecza świetlnego wink

gg 6987891

#6 2010-03-29 23:03:13

wacek80
Gość

No jak wylazło na wierzch to co się będę czaił smile Tak, planuję zbudować miecz świetlny na wzór tego który miał Qui-Gonn i zbieram materiały.Rękojeść już mam.Polistyren też jest i kilka elementów ze złomu (dosłownie).Oczywiście nie będzie to miecz F/X aczkolwiek myślę o jakimś buczeniu ale to dopiero na odpuście w Krakowie w święta zorientuję się czy jest taka opcja. Światło będzie z latarki typu LED-owego przesłoniętej soczewką zmieniającą fale światła rozproszone na równoległe. Mleczna rura potrzebna jest by miecz świecił jak w filmie. Przeźroczystą rurą nie uzyskam tego efektu. Latarkę mam upatrzoną ,zmienię tylko ledy na zielone lub zasłonię je zielonym plastikiem np z butelki Sprite'a smile. Przewidziane jest nawet wejście na ładowarkę jak w filmowym pierwowzorze smile Nie będzie wielkich wodotrysków tylko normalne nowohuckie chałupnictwo aczkolwiek mam nadzieję że jakoś to wyjdzie. "Ostrze" będzie zdejmowane żeby "zdeaktywowaną" broń przywiesić przy pasku smile  Jeśli wyjdzie to możliwe że powstanie kolejny,tym razem "zły" egzemplarz big_smile

Ostatnio edytowany przez wacek80 (2010-03-29 23:05:31)

#7 2010-03-30 13:32:13

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Serwis

Barwę uzyska się łatwo. Lakier bezbarwny lekko podbarwiony kolorem i aerograf:) Ale z tym złączeniem no to juz większy problem. Łatwiej by było z pełnego pręta, bo najpierw się szlifuje a potem poleruje.
Pozdrawiam

#8 2010-03-31 23:18:57

wacek80
Gość

Biskup napisał:

Barwę uzyska się łatwo. Lakier bezbarwny lekko podbarwiony kolorem i aerograf:) Ale z tym złączeniem no to juz większy problem. Łatwiej by było z pełnego pręta, bo najpierw się szlifuje a potem poleruje.
Pozdrawiam

Tak tyle że to rozwiązanie nie da nawet 20% efektu filmowego. Dążę do rozproszonego świecenia tak jak jarzeniówka. Planuję zakupić rurkę z plexi  o średnicy wewnętrznej 19 mm i 10 cm pręta o takiej samej średnicy.Wsunę pręt w rurkę i będę szlifował do kształtu żeby uzyskać wydłużoną końcówkę lightsabre'a.Oczywiście,sam pręt byłby "łatwiejszy w obsłudze" ale mógłby być giętki a przy rurce ze ścianką 5 mm takiego ryzyka nie ma...

#9 2010-04-01 09:01:29

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Serwis

No to życzę powodzenia smile

#10 2010-04-03 17:11:17

sternik
Użytkownik
Od: Bruksela
Serwis

Drobniutki papier ścierny na prowadnicy i matowić od środka -taka moja rada, ale jak już nic nie wymyślisz to zajżyj tutaj :
http://www.randomsabers.com/index.php
http://www.thecustomsabershop.com/Default.aspx
http://www.saberproject.de/
http://www.ultrasabers.com/SearchResults.asp?Cat=3

Stopka forum