Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-06-30 11:42:21

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Zarejestrowany: 2007-05-04
Posty: 1065
Serwis

Narzędzia przydatne w modelarni

Chciałbym dzisiaj zacząć temat narzędzi spotykanych i przydatnych w naszych centrach dowodzenia czyli modelarniach. Myślałem, by opisywać tu i dzielić się uwagami na temat rzeczy, które mogą nam ułatwić i przyspieszyć pracę nad modelami. Będzie to niejako "słownik" ułatwiający innym modelarzom, zwłaszcza zaczynającym swoją zabawę z modelarstwem.
Jeśli macie swoje propozycje i uwagi to będę wdzięczny za wpisy smile

Kleje
http://img710.imageshack.us/img710/4233/dsc07361a.th.jpg
Pierwsza, najpotrzebniejsza rzecz, którą każdy modelarz miał w swoich zasobach. Bez niego ani rusz. Nic się nie sklei, a co to za klejenie bez kleju wink
Kleje dostępne na rynku jest całkiem spoko. Zależy tylko do jakich zastosowań będą potrzebne. Rozstrzał cenowy też jest bardzo różny od Butaprenu 2 pln (papier) SuperGlue/Cyjanopan 2-5 pln (najczęściej żywica/drewno etc) poprzez Wamod 3-7PLN (plastik) po Italeri/Revell 7-15 po Tamyia okolice 20 pln.
Można wyróżnić również kilka grup klei. Mianowicie zwykłe bez żadnego dozownika, z pędzelkiem oraz z igłą. W zależności od potrzeb jedne są bardziej a drugie mniej odpowiednie.

Papier ścierny
http://img708.imageshack.us/img708/3538/dsc07360a.th.jpg
Papier ścierny to kolejna po klejach rzecz niezbędna w modelarni. I najtańsza jeśli chodzi o wydatki.
Papiery ścierne służą do pozbywania się naddatków plastiku z powierzchni modelu oraz kleju, który czasami wypłynąć z miejsc łączenia części.
W zależności od gramatury papieru, można go używać do różnych celów. Im gramatura wyższa tym delikatniejszy papier. można spotkać papiery do 2000 (najwyższe są papiery wodne, bardzo delikatne)

Pilniki
http://img413.imageshack.us/img413/7327/dsc07352x.th.jpg
Pilniki również często znajdują zainteresowanie w modelarniach. Właściwie służą do tego samego co papiery ścierne ale lepiej się nimi manewruje. Również jak ich tańsze odpowiedniki posiadają różne stopnie chropowatości.

Nożyczki
http://img443.imageshack.us/img443/8834/dsc07351a.th.jpg
Jak to nożyczki, służą do cięcia różnych materiałów, jednak najczęściej przydają się do cięcia cienkich plastików oraz głównie do wycinania kalkomanii. Można ich użyć do odcinania części.

Pędzelki
http://img687.imageshack.us/img687/1917/dsc07353po.th.jpg
Ważny i chyba najważniejszy element postprodukcji. Przydają się nie tylko do malowania powierzchni podstawowymi kolorami, ale również w fazie weatheringu, kładzenia washa i wszelkiego brudzenia suchym pędzlem. Różne pędzle dają różne efekty, trzeba tylko odrobiny praktyki by wyczaić co do czego smile

Rylce
http://img514.imageshack.us/img514/4310/dsc07354m.th.jpg
Świetnie sprawdzają się do różnego rodzaju prac pogłębiania linii podziału, robienia nitów etc. W zależności jaką końcówkę mamy, do innych zadań przydadzą się najlepiej. Zaletą rylców jest to że można je zrobić we własnym zakresie z kawałka drewna i spiłowanego gwoździa smile Na zdjęciu moja produkcja, jeden rylec z końcówką ostrą, drugi z płaską. tania i przydatna rzecz.

Skalpele
http://img266.imageshack.us/img266/6581/dsc07356.th.jpg http://img689.imageshack.us/img689/9640/dsc07355x.th.jpg
Do cięcia ostrych kształtów, wycinania kalkomanii, ścinania naddatków - najlepsze, ale bardzo ostre. Różne ostrza mogą przydać się do różnych prac. Masywniejszymi możemy kroić większe, grubsze kawałki plastiku. Z ostrzejszymi końcówkami możemy zabrać się za bardziej precyzyjne prace. Koszt za same ostrza 20-40 gr za sztukę. Metalowy uchwyt to koszy 8 pln. Można kupić również w Castoramach czy tym podobnych całe zestawy 7pln, ale trzeba pamiętać, że mimo iż końcówek jest dużo, to chwytaki mają trzymadła i gwinty plastikowe i przy mocniejszych naprężeniach mogą się złamać. Wtedy nawet 100 ostrzy się nie przyda, chyba że zrobimy własny chwytak.

Lupy powiększające/trzecia ręka
http://img101.imageshack.us/img101/2017/dsc07358.th.jpg
Czasami dobrze jest widzieć szczegóły modelu. W tym celu przychodzą z pomocą szkła powiększające. Dość przydatną wersją takich szkieł jest tzw: "Trzecia ręka" posiadająca nie tylko samo szkło jak i dwa mobilne chwytaki/krokodylki do trzymania elementów. Całość jest obciążona ołowianą podstawką, by stabilnie trzymała się podłoża. Cała konstrukcja przydatna w szczególności fanom figurek. Cena ok, 20 pln z przesyłką

Wiertarka elektryczna
http://img185.imageshack.us/img185/2319/dsc07359u.th.jpg
Bardzo przydaje się przy usuwaniu plastiku i szpachlówki czyli jako zamiennik pilnika. Nie trzeba się namachać by pozbyć się naddatków. Takie urządzonko można kupić za ok 30 pln z przesyłką. Posiada ona cienkie wiertełko, dwa "pilniki" oraz wiertło kulkowe. Niestety zasilacz trzeba dokupić samemu.

Taśmy maskujące
http://img39.imageshack.us/img39/4374/dsc07374t.th.jpg
Przydają się szalenie przy maskowaniu modelu kiedy chce się zrobić pasy na modelu lub niemiecki kamuflaż. Do innych prac malarskich również świetnie się nadają. jedną z najlepszych, sprawiającą się równie dobrze przy trasowaniu linii podziału jest niebieska taśma 3M. Nie zabiera farby przy odklejaniu i łatwo nią manewrować na krzywiznach.
Taśmy mają jeszcze jedną zaletę. Pomagają przy wiązaniu kleju i części modelu. Zapobiegają podczas schnięcia, rozchodzeniu się części.

Gumka
http://img29.imageshack.us/img29/9153/dsc07362t.th.jpg
Gumki jak to gumki, przydają się głównie do ścierania śladów ołówków. Mogą również posłużyć do delikatnych prac weatheringowych.

Szczoteczka do zębów
http://img297.imageshack.us/img297/9494/dsc07363e.th.jpg
Szczoteczka w moim wypadku spełnia całkiem ważną rolę w modelarstwie. Głównie wykorzystuję ją do takich niecnych celów jak czyszczenie. Przydaje się po kompieli modelu w krecie, docierając włosiem w zakamarki w których siedzi marudna farba. Dobra  jest również do przeczyszczenia powierzchni modelu po papierze ściernym gdzie przedmuchanie powietrzem czasami nie wystarcza.

Szpachlówka
http://img153.imageshack.us/img153/4817/dsc07364.th.jpg
Coś, bez czego nie da się obejść w modelach starszych lub tańszych. Służy do wypełniania ubytków i rys na plastiku. Ceny tak jak w przypadku kleju są różne w zależności od jakości i producenta. Wamodową szpachle można kupić za powiedzmy 5-6 pln, natomiast Revell stoi po 12-17PLN. tańsze szpachle wbrew pozorom również mogą się przydać. Są one przydatne do mniej znaczących elementów lub pokrycia dużych powierzchni gdzie szkoda marnować droższe odpowiedniki.

Mata modelarska samogojąca
http://img163.imageshack.us/img163/5669/dsc07365e.th.jpg
Na początku można się co prawda obyć bez niej, ale później dobrze by ją było mieć. Lepiej widać na niej części, a ona sama ma dwie podziałki, po dwóch jej stronach, centymetrową i calową. Są na niej zaznaczone różne odchylenia, przez co dokładniejszym staje się łączenie różnych części. Mata zrobiona jest z trzech warstw [przy czym jedynie środkowa jest z twardego, ciężko przecinalnego plastiku. Dwie pozostałe, zielone warstwy są miększe, ale mają tę właściwość, że po przecięciu szparki się zasklepiają. Najpopularniejszym producentem mat jest firma Olfa. W zależności od wielości ceny są różne. Dla przykłady za a3 zapłaciłem 40 PLN.
Na początek, jako zamiennik spokojnie wystarczy gruba tektura lub kawałek deski.

Pojemniczki na płyny
http://img535.imageshack.us/img535/9472/dsc07366w.th.jpg
Tego ekwipunku, w miarę prac nad modelami przybywa. Bardzo przydają się to trzymania płynów, rozpuszczalników. Najbardziej przydatne są takie które mają zakraplacz. Pomagają one w łatwy sposób dozować kropelkami ilość rozpuszczalnika do aerografu. Jak najlepiej je zdobyć? Poproście swoje dziewczyny lub znajome, one pewnie będą miało trochę takich szpargałów i zamiast wyrzucać pewnie z przyjemnością Wam je oddadzą wink

To tyle, więcej niebawem smile

Offline

 

#2 2010-06-30 18:47:46

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Zarejestrowany: 2009-08-07
Posty: 706
Serwis

Re: Narzędzia przydatne w modelarni

Jako że Ojciec Imperator zapoczątkował bardzo ciekawy wątek postanowiłem się przyłączyć i podzielić tym, czego używam przy robieniu modeli. Będę stopniowo dodawał informacje na temat poszczególnych rzeczy.

Szlifowanie
Do szlifowania używam wielu różnych rzeczy. Zawsze pod ręką mam spięte różnej gradacji papiery ścierne w gradacji od 80 do 3000.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/01-Papierscierny.jpg

Oprócz papieru używam mat ściernych używanych przez lakierników. Są one produkcji między innymi firmy 3M i dostępne w wielu gradacjach, ja posiadam Medium, Fine, Super Fine i Ultra Fine.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/02-Matyscierne.jpg

Kolejnym i dość standardowym narzędziem jest pilnik. Ja używam zwykłych iglaków, pilnika diamentowego oraz bardzo drobnych i małych pilników prostych oraz zakrzywionych pozwalających dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/03-Pilniki.jpg

Używam również pilników "kosmetycznych" oraz podobnych zrobionych produkowanych przez firmę Wave. Mam też dwa klocki oblepione papierem ściernym, które używam przy obrabianiu podstawek i styroduru oraz włókninę, której używam do matowania powierzchni jak na przykład "buda" auta przed lakierowaniem. Ostatnią rzeczą jest wata metalowa używana prze zemnie to wygładzania powierzchni po wcześniejszym jej wyszlifowaniu.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/04-Innescierne.jpg

Cięcie
Posiadam kilka skalpeli i ostrzy pozwalających ciąć różne materiały w różny sposób. Używam dwóch skalpeli powszechnego Excel i AK-3 firmy Olfa, który jest taki sam jak skalpel Tamiyowski. Oprócz tego używam cyrkla do wycinania po łuku również firmy Olfa oraz duży prostych ostrzy głównie do obróbki styroduru.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/05-Skalpele.jpg

Używam również wszelkiego rodzaju drapaków i piłek fototrawionych.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/06-Drapakiipiki.jpg

Kolejnymi rzeczami używanymi przez zemnie do cięcia jest piłka wrzosowa, standardowe nożyczki oraz piłka ręczna używana przez modelarzy kolejowych, tnąca wszystko od plastiku przez drewno aż po metal. Ostatnim ciekawym urządzeniem jest produkt firmy Micro Mark służący do odcinania równej szerokości pasków plastiku lub drewna.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/Narzedzia/07-InnedoCiecia.jpg

Ostatnio edytowany przez Biskup (2010-07-01 20:30:20)

Offline

 

#3 2010-06-30 21:53:36

Piotrek W.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-05-02
Posty: 270

Re: Narzędzia przydatne w modelarni

No to może ja również dorzucę swoje 3 grosze na temat narzędzi modelarskich. Chciałbym uzupełnić wypowiedzi kolegów o kilka swoich uwag.
Co do klejów to z całego serca polecam zieloną Tamiyę czyli:
http://i5.photobucket.com/albums/y184/Wojtal/Tools/Narzdzia_01.jpg

Dość długo używałem kleju Revell’a z igłą ale teraz nie zamieniłbym Tamiyi na nic innego (no może na Gunze o takich samych właściwościach). Klej ma konsystencję wody. Po złożeniu dwóch kawałków plastiku wystarczy dotknąć pędzelkiem z klejem miejsca łączenia a klej sam wniknie pomiędzy plastik i trwale go połączy.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest cienka piłka modelarska, niektórzy używają czeskiej piłko-żyletki. Ja zdecydowałem się na zakup produktu Tamiyi przy okazji jednego z zamówień w Luckymodel. Piłka tnie naprawdę dobrze a jej dużą zaletą to stosunkowo niewielkie ostrze w przeciwieństwie do produktu czeskiego.
http://i5.photobucket.com/albums/y184/Wojtal/Tools/Narzdzia_02.jpg

Kolejnym przydatnym narzędziem może być rysik do trasowania linii podziału
http://i5.photobucket.com/albums/y184/Wojtal/Tools/Narzdzia_04.jpg

Polecam również zakup dobrej jakości pęset. Ja wybrałem te z firmy Topex dostępne w Castoramie za około 10 zł od sztuki. 
http://i5.photobucket.com/albums/y184/Wojtal/Tools/Narzdzia_05.jpg

A do wycinania części z ramek używam kleszczy również zakupionych w Castoramie
http://i5.photobucket.com/albums/y184/Wojtal/Tools/Narzdzia_03.jpg

Co do papierów ściernych to uzupełniłbym tylko, że część z nich zwłaszcza tych o bardzo małej gradacji to papiery wodne. By naprawdę dobrze działały szlifowana powierzchnia powinna być lekko zmoczona.

Offline

 

#4 2010-07-01 08:35:32

sternik
Użytkownik
Od: Bruksela
Zarejestrowany: 2009-05-04
Posty: 269
Serwis

Re: Narzędzia przydatne w modelarni

Peter_D napisał:

Pędzelki
http://img413.imageshack.us/img413/7327 … 52x.th.jpg
Ważny i chyba najważniejszy element postprodukcji. Przydają się nie tylko do malowania powierzchni podstawowymi kolorami, ale również w fazie weatheringu, kładzenia washa i wszelkiego brudzenia suchym pędzlem. Różne pędzle dają różne efekty, trzeba tylko odrobiny praktyki by wyczaić co do czego smile

Całkiem ciekawych pędzelków używasz big_smile

A od siebie chciałbym dodać klamerki do bielizny wykałaczki  plasteline i chirurgiczne szczypce zaciskowe smile
Klamerki i szczypce to idealne narzędzie do przytrzymywania klejonych czy malowanych elementów a plasteliny używam do obsadzania wcześniej nabitych na wykałaczkę elementów przygotowanych do malowania.

Offline

 

#5 2010-07-01 10:33:40

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Zarejestrowany: 2007-05-04
Posty: 1065
Serwis

Re: Narzędzia przydatne w modelarni

sternik napisał:

Całkiem ciekawych pędzelków używasz big_smile

Ooops wink Dzięki za zwrócenie uwagi smile

Offline

 

#6 2010-09-06 13:50:56

lawender
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-06
Posty: 4

Re: Narzędzia przydatne w modelarni

rozumiem ze sa to narzedzia modelarskie do obrobki papieru i plastiku
ja fabrykuje latajace modele RC z DEPRONU
ale to juz inny wymiar modelarstwa
jezeli ktos ma jakies fajne projekty vipera na depron albo karton to chetnie sie skontaktuje
karton plan moge przerobic na depron i nauczyc go latac hehe
pozdrawiam
moj e mail> lawenderek@gmail.com

Offline

 

Stopka forum