Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-09-15 20:54:01

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Serwis

Cyborg Ninja - SBS

http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/cyborgart1.jpg
Jest to mój pierwszy SBS (Krok po Kroku) o malowaniu,  więc nie jest on zbyt dokładny tym bardziej, iż jest to moja pierwsza figura, którą malowałem aerografem, więc byłem troszkę zaaferowany pracą i nie robiłem zbyt dużo zdjęć w jej trakcie. Zatem do rzeczy.
Figurka wykonana w całości z żywicy została przeze mnie oczyszczona z nadlewek i wstępnie poskładana. Jednak przed jej sklejeniem najpierw wywierciłem otwory i wzmocniłem miejsca mocowania drutem miedzianym. Ostrze miecza wykonane z żywicy było bardzo krzywe i nie najładniej wykonane, więc wymieniłem je na wyfrezowane ze stali nierdzewnej. Po zaszpachlowaniu miejsc łączenia i ich wyszlifowaniu całość została pomalowana podkładem Mr. Resin Surfacer.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg001.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg002.jpg
Malowanie figury rozpocząłem od jasnych kolorów - w tym celu wykorzystałem kolor Interior Color (223) firmy Gaianotes.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg003.jpg
Po wyschnięciu koloru bazowego rozpocząłem robić rozjaśnienia najpierw mieszanką 1:1 kolorów Interior Color (223) i Frat White (011), a następnie kolorem Frat White (011) pokrywając tylko najbardziej naświetlone miejsca. Przyciemnianie zacząłem od dodania do bazowego koloru Interior Color (223) odrobiny Sileni Gray (303).  Po wyschnięciu całość zabezpieczyłem sidoluxem.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg004.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg005.jpg
Przed malowaniem kolejnym kolorem zamaskowałem jasne elementy.
Bazę koloru pomarańczowego uzyskałem poprzez zmieszanie Daidai Orange (015) oraz Orange Yellow (025). Żeby stonować kolor - by nie był tak krzykliwy - dodałem odrobinę Dunkel Gelb (201). Mając gotowy kolor pomalowałem wszystkie miejsca, które powinny być pomarańczowe równomierną i jednolitą warstwą uzyskanej mieszanki. W celu zrobienia rozjaśnień, do bazowego koloru dodawałem stopniowo Notes Flesh (051) pokrywając coraz to mniejsze powierzchnie podstawowego pomarańczowego koloru. Cienie pomarańczowych elementów zostały wykonane przez dodanie odrobiny Rot Braun (203) do podstawowego koloru. Całość ponownie zabezpieczyłem sidoluxem i zdjąłem maskowanie.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg006.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg007.jpg
Po ponownym zamaskowaniu wszystkich wcześniej pomalowanych elementów, przygotowałem bazowy kolor na szaro-niebieskie elementy pancerza, poprzez zmieszanie Sileni Gray (303) i ciemno niebieskiego z serii limitowanej uniformów szkolnych. Rozjaśnienia zostały zrobione przez stopniowe dodawanie koloru Frat White (011), a przyciemnienia poprzez dodanie większej ilości koloru ciemno niebieskiego do bazowej mieszanki. Całość zabezpieczyłem ponownie sidoluxem i zdjąłem maskowanie.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg008.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg009.jpg
Śruby zostały pomalowane odpowiednio czerwonym Gory Red Vallejo (11) Game Color oraz Neutral Grey Vellejo (70992) Model Color. Nadszedł czas na odznaczenie linii podziału paneli - w tym celu przygotowałem mieszankę czarnej farby matowej Black Vallejo (950) Model Color, Dryling Retarder Vellejo (597) Model Color oraz wody. Całą figurę pomalowałem w zagłębieniach przy użyciu pędzla.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg010.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg011.jpg
Całość na koniec zabezpieczyłem i pokryłem lakierem Satynowym firmy Testors. Teraz nadszedł czas na dodatki.
Ładownica była pomalowana kolorem Frat Black (012), a następnie rozjaśniona poprzez dodanie do bazowego koloru stopniowo coraz więcej Frat White (011). Następnie zamaskowałem elementy czarne i pomalowałem bazowym kolorem piaskowym Dunkel Gelb (201), a rozjaśnienia uzyskałem poprzez dodawanie coraz to większych ilości Frat White (011). Po zdjęciu maskowania całość  zabezpieczyłem sidoluxem.
Rękojeść miecza została pomalowana mieszanką Light Stainless Silver (1001) i Frat Black (012), rozjaśnienia zostały pomalowane Ligot Stainless Silver (1001). Garda natomiast była pomalowana mieszkanką Złotego (94 Revell’a) i Gloss Black (Model Master), rozjaśnienia czystą farbą złotą (94 Revell’a). Całość zabezpieczona sidoluxem. Podobnie jak w przypadku figury, zagłębienia i miejsca podziału zostały pomalowane mieszanką Black Vallejo (950) Model Color, Dryling Retarder Vellejo (597) Model Color oraz wody.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg012.jpg
Przewód łączący rękojeść miecza z ładownicą po pokryciu podkładem został pomalowany bardzo rzadką farbą Black Vallejo (950) Model Color, a następnie z aerografu farbą Smoke (X-19) firmy Tamiya. „Oko” natomiast zostało pomalowane kolorem Clear Red firmy Humbrol (stara seria). Całość elementów została poskładana i sklejona w całość.
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg013.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f303/Biskup0/CYBORG%20NINJA/Cyborg015.jpg
Więcej zdjęć skończonej figury TUTAJ

#2 2010-09-16 20:36:56

Piotrek W.
Użytkownik

Re: Cyborg Ninja - SBS

Bardzo dziękuję za wrzucenie SBSa. Z pewnością go wykorzystam przy swoich nieudolnych próbach malowania aerografem. JFigurka jest naprawdę dobrze pomalowana a na pewno nie było to tak łatwe i proste jakby to wyglądało z Twojego opisu smile. Widać na niej duże opanowanie sztuki aerograficznej (czego zazdroszczę). Jeszcze raz gratuluję udanej figurki i mam pytanie czym maskowałeś bo na zdjęciach nie bardzo mogę dostrzec czy to taśmę czy maskol.
Pozdrawiam
Piotrek

#3 2010-09-16 21:00:20

Biskup
Użytkownik
Serwis

Dzięki to tylko trochę wprawy tak naprawdę zacząłem aerografem malować tak na poważnie rok temu.
Na zdjęciach maskowania juz nie ma, ale maskowałem taśma Tamiya i 3M.
Pozdrawiam
Łukasz Ziółkowski

#4 2010-09-16 21:11:21

Piotrek W.
Użytkownik

Biskup napisał:

Dzięki to tylko trochę wprawy tak naprawdę zacząłem aerografem malować tak na poważnie rok temu.
Na zdjęciach maskowania juz nie ma, ale maskowałem taśma Tamiya i 3M.

No tak podejrzewałem smile ale wolałem się upewnić bo teraz coraz więcej nowych modelarskich wynalazków. 3M to ta niebieska?

#5 2010-09-17 06:14:35

Biskup
Użytkownik
Serwis

Nie papierowa lakiernicza 3M. Wygląda jak taka do kupienia w Castoramie, ale jakość nie porównywalna.
Pozdrawiam
P.S. Chętnie pomogę i odpowiem też na wszelkie inne rzeczy odnośnie robienie tej figurki, które są niejasne lub które przegapiłem.

Ostatnio edytowany przez Biskup (2010-09-17 08:14:57)

#6 2010-09-19 21:44:25

Piotrek W.
Użytkownik

No to ja jeszcze podrążę temat taśmy wink. Jak rozumiem ma zastępować taśmę Tamiyi? Czy ma podobne właściwości klejące tzn. nie zrywa farby? Bo jeśli jest tania to mogłoby to być dobrą alternatywą do maskowania większych powierzchni.

#7 2010-09-20 10:01:05

Biskup
Użytkownik
Serwis

Jak na taśmę lakierniczą przystało jest podobna do Tamiya'owskiej z tą różnicą, że nie jest woskowana? Ja używam w sumie Tamiya 6mm, 10mm, 40mm i lakierniczej 60mm. Tamiya'ą maskuje przy krawędziach a większe powierzchnie lakierniczą jest po prostu taniej i szybciej. A co do zrywania farby to podobnie jak z Tamiya'ą, jeśli powierzchnia jest dobrze przygotowana to nie ma problemu.
Pozdrawiam

#8 2010-09-28 13:59:48

Jacer
Użytkownik
Od: Kamienna Góra

Ten warsztat przypadł mi bardziej do gustu niż sam efekt końcowy smile
Pewnie przeoczyłem to gdzieś w tych postach... Ale spytam dla pewności. Gdzie nabyłeś te figurki?? Jeśli na ebaju, to skąd dokładnie (kraj zakupu) i od jakiego sprzedawcy?

JACer Zone

#9 2010-09-28 14:32:37

Biskup
Użytkownik
Serwis

Figurka zakupiona od kolegi z Japonii. Była to seria limitowana i jest już nie do dostania.
Pozdrawiam

#10 2010-09-28 18:27:07

Jacer
Użytkownik

Pytam, bo ostatnio przegladałem ebaja i znalazłem garage'kity, dużo garage'kitów smile A mianowicie tutaj:
http://shop.ebay.com/wwwmodelkitonlinec … ksid=p4340
Jest tam wiele figurek, które wpadły mi w oko. Zauważyłem także figurki z MGS.

JACer Zone

#11 2010-09-28 18:52:15

Biskup
Użytkownik
Serwis

Wszystkie rzeczy w linku, który pokazałeś to nielegalne kopie, które bardzo często są na dodatek bardzo słabej, jakości. GK a zwłaszcza te z Japonii są w niewielkich nakładach od 20 do 100 kopi, które z reguły są dostępne na Wonderfest.
Pozdrawiam
Łukasz

#12 2010-09-29 10:43:30

Jacer
Użytkownik

Zdaje sobie z tego sprawę. Ale w momencie 'zejścia' tych oryginalnych wypustów to niekiedy jedyne wyjście. A co do jakości, no to jasne, że odlew oryginału będzie gorszy niż sam oryginał. No i cena jest wtedy bardziej przystępna, tylko pracy więcej smile

JACer Zone

#13 2010-09-29 12:35:54

Biskup
Użytkownik
Serwis

Ale nadal to jest kopia. Sam bym chciał mięć kilka figur, których oryginały już nie są dostępne, ale o to w tym chodzi by poszukiwać i inwestować w oryginały, bo warto. Słaba, jakość to mało powiedziane w większości są to kopie kopi niewiadomo, której to z rzędu. Detale prawie nie istnieją a figurka jest nie foremna, bo często używana jest żywica, która się kurczy podczas utwardzania i w tedy elementy zaczynają się odkształcać. Często, więc łatwiej będzie wyrzeźbić od podstaw niż wyprowadzić słabą kopie. Poza tym na zagranicznych forach szybko i łatwo zostanie taka figura zidentyfikowana a autor dostanie wilczy bilet z tego forum a często też z wielu innych.
Pomijając te fakty oraz sprawy jakościowe zupełnie inna frajda jest z robienia figury oryginalnej, która jest dobrze zrobiona i ma się świadomość, że ma się ten jeden z nielicznych egzemplarzy, którego się poszukiwało.
Pozdrawiam
Łukasz

#14 2010-09-30 21:03:00

Jacer
Użytkownik

Ja raczej przekładam to na nasz rynek. To co piszesz ma miejsce na zachodzie, w Stanach czy w Japoni. U nas przecież ten rodzaj modelarstwa nie istnieje. I może właśnie dlatego tak jest, bo oryginalne 'garażkity' są takie drogie. Niekiedy za kilka/kilkanaście kawałków żywicy trzeba wyłożyć 2 czy 3 stówy. Oczywiście, zgadzam się - jakość i unikatowość ma swoją cenę. Ale z drugiej strony to totalnie zniechęca do zakupów, zwłaszcza niedoświadczonych modelarzy. W ten sposób patrząc skazuje się ten rodzaj modelarstwa na zupełny underground (przynajmniej odosząc się do naszego polskiego podwórka).

JACer Zone

#15 2010-09-30 22:43:31

Biskup
Użytkownik
Serwis

GK przecież to oznacza i z taki zawsze był to się już nie zmieni. A kupowanie kopi jest najzwyczajniej w świecie nielegalne i nie uczciwe. Może to dziwnie zabrzmieć, ale do oryginałów trzeba, że tak powiem "dorosnąć". Ja np nie mógłbym spojrzeć w oczy czy też pisać/korespondować z twórcami/rzeźbiarzami wiedząc, że ich po prostu okradam. Ale może to tylko ja.
Pozdrawiam

#16 2010-09-30 22:55:01

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

To też zależy jak kto parzy na sprawę. Nie da się ukryć, że GKity są drogie, to raz. Dwa, że jak na 20-30 kopii na cały świat jest małe prawdopodobieństwo, że właśnie mi się dostanie jedna. Jest z pewnością znacznie więcej bardziej napalonych osób na nią niż ja. I to właśnie jest sprawa najważniejsza, czy ja sam jestem na figurkę/model napalony na tyle, by walczyć o nią zacięcie jak lew i wydać tyle kasy. Taką sytuację można by było porównać do przyborów modelarskich, a dokładniej do farb. Chyba każdy zaczynał od humbroli, na początek wystarczą, ale potem czegoś brakuje i kupuje się droższe i lepsze. Ale to zależy od podejścia, czasami wystarczy kupić jakąś tańszą kopię by zaspokoić swoje żądze wink Czasami niestety nie ma wyboru i to jest jedyna opcja...

#17 2010-10-01 00:08:55

Jacer
Użytkownik

Hmmmm. Chyba rozumiem o co Ci chodzi z tym dorastaniem Łukaszu smile Np. od lat jaram się modelami z serii Alien/Aliens (a raczej ich oglądaniem na internecie wink . Co z tego wynika byłbym w stanie (przy odpowiedniej zasobności portfela w odpowiednim momencie) wydać z 3 setki na model APC w 35'tce. I chociaż model ma nad wyraz mało części jak na tą skalę i pewnie ustępuje jakiścią współczesnym modelom firm Tamiya Czy Dragon w tejże skali, to i tak jest on (APC) dla mnie bardziej smakowitym kąskiem, niż najbardziej wypasione modele w/w firm. Czyli tak jak napisał Peter - każdemu wedle potrzeb.

JACer Zone

#18 2010-10-01 08:02:38

Biskup
Użytkownik
Serwis

Jak zaczynałem swoją przygodę z modelarstwem figurkowym to nie do pomyślenia było dla mnie wydać 100+ PLN na figurkę 54mm. Z czasem zrozumiałem, dlaczego tyle taka figura kosztuje i jaką ma przewagę nad kopią. Podobnie było z GK. Jest od groma takich, których nigdy nie zrobię a chciałbym nie, dlatego że nie mogę zdobyć kopi tylko, dlatego że są poza moim zasięgiem finansowym znaczy nie jestem gotów dać takich pieniędzy za taką figurę, co oznacza tylko, że nie zależy mi aż tak by mieć ją w swojej kolekcji. Pamiętajmy, że w przypadku, GK, zarobki producenta są niewielkie ze względu na to, że wykonanie takiej figury wymaga pewnych kosztów materiałowych. Potem trzeba zainwestować w zrobienie formy i wielu odlewów. Jeśli rzeźbiarz robi sam odlewy to koszt finalny jest mniejszy, jeśli natomiast zleca wykonanie odlewu jakiejś firmie a większości przypadków tak to jest ponosi też koszty związane z tą usługą oraz trzeba czasem doliczyć opakowanie i reklamę. To powoduje, że większość koszt wyprodukowania GK, które załóżmy kosztują 100 $ wznosi około 80-85 $. I dla twórcy jest to zarobek przeciętnie około 15-20% na figurze to nie dużo biorąc pod uwagę ile trzeba zainwestować by wypuścić figurę na rynek.
Kupując natomiast kopię po prostu okrada się taką osobę.
Pozdrawiam

#19 2010-10-02 22:56:15

Ralgha Nar Hhallas
Użytkownik
Od: Chorzów
Serwis

Biskup napisał:

Pamiętajmy, że w przypadku, GK, zarobki producenta są niewielkie ze względu na to, że wykonanie takiej figury wymaga pewnych kosztów materiałowych. (...) To powoduje, że większość koszt wyprodukowania GK, które załóżmy kosztują 100 $ wznosi około 80-85 $. I dla twórcy jest to zarobek przeciętnie około 15-20% na figurze to nie dużo biorąc pod uwagę ile trzeba zainwestować by wypuścić figurę na rynek.
Kupując natomiast kopię po prostu okrada się taką osobę.
Pozdrawiam

Te 15-20% to i tak bardzo wysoki zarobek dla osoby, która technicznie rzecz biorąc sama okrada posiadaczy praw autorskich do danego tematu. Tym samym, mówiąc o kopiach modeli GK nie możemy mówić o faux pas, gdyż tak naprawdę złodziej okrada złodzieja... Moim zdaniem, jako osoby która wspomaga ten proceder, poprzez kupowanie modeli GK, możemy jedynie narzekać iż kopie charakteryzują się jedynie gorszą jakością wykonania/odlewu niż ich pierwowzory i potrzebują odrobiny więcej pracy by doprowadzić je do stanu prezentacyjnego. Pozostałe aspekty moralne tego procederu są nieistotne, gdyż GK to tak naprawdę balansowanie na cienkiej linie - dziś my żerujemy na cudzej własności, poprzez wydanie modelu na produkcję którego nie posiadamy licencji, a jutro ktoś inny skopiuje naszą pracę i też będzie korzystał... Takie już są niestety prawa rynku.

K.

Ostatnio edytowany przez Ralgha Nar Hhallas (2010-10-02 22:57:23)

#20 2010-10-03 10:15:05

Biskup
Użytkownik
Serwis

Ralgha Nar Hhallas napisał:

Te 15-20% to i tak bardzo wysoki zarobek dla osoby, która technicznie rzecz biorąc sama okrada posiadaczy praw autorskich do danego tematu.

I tu się mylisz w Japonii zagadnienie praw autorskich wygląda troszkę inaczej. Bez wykupywania praw autorskich można wykonać bodajże 40 sztuk danego produktu (tyczy się modeli). Samo wykupienie praw autorskich by móc wydać jedna figurę w większej ilość też przedstawia się zupełnie inaczej, bo jest podyktowane wielkością produkcji oraz cena za taki produkt i w przeliczeniu na jedna sztukę wychodzi po parę dolarów. Zupełnie inaczej ma się sprawa na rynku Amerykańskim. Gdzie to, co piszesz ma więcej prawdy.
Pamiętać trzeba tylko o jednym ze GK to nie tylko postacie z gier, komiksów czy filmów wykonywane w małych ilościach. Gdyż obecnie więcej, bo około 60% (i cały czas rośnie) ilości GK to są projekty własne.
Pozdrawiam
Łukasz

Stopka forum