Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-11-18 22:38:48

Dyaus
Użytkownik

Postawy malowania papierowych modeli

Witam. Chciałbym zacząć malować samodzielnie w całości wlasne modele, i jeśli to bedzie koniecznie nawet nauczyć się dobrze szpachlować, jednak nie wiem wszystkiego czego powinienem przed rozpoczęciem pracy i mam sporo pytań. Sklejam od kilku miesięcy i do tej pory pozostawiałem całą robotę drukarce, nie ingerowałem zbytnio w tekstury modeli. Jednak teraz takie sklejanie to juz troche mało dla mnie i chciałbym przejść poziom wyżej. ;] Do nauki malowania wybrałem sobie łatwy model V-19 lub ew. E-Wing'a ze strony http://jaybats.webs.com/clonecards.htm (na samym dole). Zastanawia mnie jak poradzić sobie z równym malowaniem czarnych linii np. na skrzydle. Czy najpierw mam przykleić tam cienki pasek taśmy maskującej, pomalować resztę, zdjąć taśmę, przykleić potem taśmę maskującą po obu stronach takiej cieniutkiej linii i pomalować ją na czarno ? Wydaje mi się trudne przyklejenie taśmy tak dokładnie, może zna ktoś z was jakies sposoby ułatwiające to, lub jakies dokładne tutoriale, relacje ze zdjęciami gdzie wszystko mamy krok po kroku ? Przepraszam za tak fundamentalne pytania, ale po prostu nie spotkałem sie z żadnym takim dokladnym opisem malowania dla kogoś kto nie miał z tym doświadczenia. Przeglądając różne fora nabrałem wrażenia że doświadczeni modelarze chętnie się dzielą technikami i swoimi pomysłami. ;]

Edit: zapomniałem dodać, że na razie tylko bede się bawić pędzlem, aerograf może dopiero w przyszłości ;]

Ostatnio edytowany przez Dyaus (2010-11-19 21:30:59)

#2 2010-11-19 08:31:40

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Re: Postawy malowania papierowych modeli

Witamy Dyaus na naszym forum, cieszę się, że do nas trafiłeś smile
Jeśli chodzi o malowanie modeli papierowych to jest to trochę uciążliwe, z uwagi na to na co sam zwróciłeś uwagę, czyli na linie podziału. Ja osobiście, znając jako tako photoshopa, podszedłbym do tego w taki sposób, że zacząłbym jednak edytować model w programie graficznym przy zachowaniu oryginalnych linii podziału. Tam nakładałbym tekstury z zabrudzeniami, obdrapaniami etc.
Natomiast jeśli miałbym już malować modele papierowe, to zrobiłbym to w ten sposób, że wpierw na płaskim papierze wgniótłbym oryginalne linie podziału jakimś długopisem czy czymś takim, potem nałożyłbym wszystkie niezbędne kolory następnie cieniutkim technicznym pisakiem poprawiłbym linie podziału. Możliwe, że nawet pokusiłbym się o washa, kto wie wink Ale wymyśliłem patent na poczekaniu, aż muszę kiedyś to przetestować wink

#3 2010-11-19 09:32:05

klaymen
Użytkownik
Od: Bytom

Przede wszystkim pamiętaj żeby malować papier tylko błyszczącą farbą. Jeżeli chcesz żeby model był matowy to najpierw pomaluj go błyszczącym jako podkład. Matowa farba przy wsiąkaniu w papier zostawiłaby szary nalot. Co do linii to najlepszy jest sposób Petera_D. Ewentualnie możesz wydrukować część dwa razy, drugą rozciąć wzdłuż linii podziału i nakleić na oryginalną ,zostawiając trochę przerwy. Do równego malowania najlepiej użyć taśmy maskującej i aerografu, chociaż zależy to od Twojego stopnia zaawansowania i kwoty jaką chcesz przeznaczyć na modelarstwo. Przy malowaniu pędzlem taśma nie jest tak pomocna -farba może pod nią zacieknąć. Można użyć taśmy jako dodatkowego zabezpieczenia, ale nie powinieneś całkiem na niej polegać. Pędzlem też można bardzo fajnie pomalować model, trzeba tylko mieć pewną rękę i trochę poćwiczyć. Czasem warto rozcieńczyć trochę farbę i malować kilka razy -nie ma wtedy smug po pędzlu. Wiedzę o tajnikach modelarstwa możesz znaleźć tutaj. Jest to forum modelarzy plastykowych, ale jest tam wiele informacji o malowaniu które przydadzą się też przy kartonie. Jeżeli będziesz malował pędzlem zobacz "dekalog malowania pędzlem".

p.s. Jeżeli interesują cię modele kartonowe z Gwiezdnych Wojen polecam świetnie opracowany prom Tydirium.

#4 2010-11-19 22:27:18

wacek80
Gość

Pewną opcją jest przerabianie modelu papierowego na plastikowy tzn drukujesz najpierw części na papierze ,potem przenosisz je na arkusz polistyrenu np o grubości 0,5 mm (odrysowując po prostu) i sklejasz je tak samo jak papier.  Wtedy odpada Ci problem linii (bo możesz je zwyczajnie ryć w plastiku tak samo jak w modelach z zestawów) i szpachlowania. Szpachlowanie modeli papierowych to dość trudna zabawa. Przede wszystkim szpachla modelarska się nie nadaje bo zwyczajnie się nie chwyci. Można użyć szpachli budowlanej akrylowej STUCCOLEX ale jest ryzyko że namoknie Ci papier. Dlatego zachęcam do przejścia na polistyren.

#5 2010-11-20 18:56:23

Dyaus
Użytkownik

klaymen napisał:

Co do linii to najlepszy jest sposób Petera_D. Ewentualnie możesz wydrukować część dwa razy, drugą rozciąć wzdłuż linii podziału i nakleić na oryginalną ,zostawiając trochę przerwy.

O tym też pomyślałem wcześniej, jak papier dobrze zacaponuje, potem polakieruje troche to zrobienie washa byłoby już dużo prostsze ... chyba. wink Muszę po prostu poeksperymentować, nie ma innego wyjścia. Możliwe że uda mi się również zrobić nowe narzędzie do bigowania papieru oparte na małym krążku, który obracając się nie powiniem nadrzeć papieru. To mi sie podoba najbardziej w modelarstwie, że gdy natrafia się na jakiś problem, trzeba troche pomyśleć i samemu przychodzi pełno pomysłów jak coś zrobić albo przeskoczyć wink

A Tydirium znam i mam go też w planach, najdokładniejszy kartonowy model SW dostępny w necie jaki widziałem. wink

#6 2010-11-21 10:46:16

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Może do takich zabaw z bigowaniem byłby dobry nożyk do cięcia szkła, ale oparty nie na diamencie tylko na kółkach? Zobacz, może się uda smile

#7 2010-11-24 22:38:18

Dyaus
Użytkownik

Miałem nożyki do cięcia szkła na pewno... ale chyba ojciec sie ich pozbył nie tak dawno, no cóż ;] Ale za to znalazłem inne fajne kółeczka ;] plus zrobiłem chyba 3 inne różne narzędzia do bigowania, może zrobię zdjęcia jak aparat będzie współpracować.

A co do taśmy maskującej i podciekania farby, przypomniałem sobie o pewnym sposobie autorstwa Syzyfa - 6 post od góry:
http://www.konradus.com/forum/read.php? … mp;page=16

Na pewno z niego skorzystam. Pewnie zrobię tak, że najpierw będę bigować linie podziału, lub ew. dodrukuje dodatkowe arkusze i rozetnę wzłuż linii podziału (jeszcze nie zdecydowałem może zrobię dwa modele dla porównania), potem polakieruje wstępnie po złożeniu, wtedy powinno mi się łatwiej usunąć farbę z nieporządanych miejsc podczas malowania. Mam dużą puszkę akrylowego w sprayu, powinien się trzymać ponieważ caponuję tylko z niezadrukowanej strony. A po malowaniu zabezpieczę całość lakierem matowym lub satynowym, ale na pewno nie błyszczącym bo nie pasowałoby to do SW ;]

Ostatnio edytowany przez Dyaus (2010-11-24 22:39:49)

Stopka forum