Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-01-19 12:53:46

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Zmiękczanie kalek - plyny Set Sol etc - porady

Chciałbym Was prosić o Wasze doświadczenia i porady dotyczące nakładania kalek oraz używania płynów typu Set, Sol, Decalfix.
Jakie procedury wykonujecie po kalka w efekcie ostatecznym wyglądała jak najbardziej realistycznie.

Wszystkie porady oraz koszta płynów mile widziane smile

#2 2011-01-19 14:12:51

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Serwis

Re: Zmiękczanie kalek - plyny Set Sol etc - porady

Hej,
Ja obecnie korzystam z płynów Set i Sol, a Decalfix kiedyś dawno temu i nie prawda.
Żeby kalki ładnie wyszły na modelu trzeba przygotować powierzchnie i potraktować ja lakierem błyszczącym. Z definicji im bardziej gładka powierzchnia tym kalka mniej widoczna. Same kalki warto staranie wyciąć i pozbawić je nadmiernego filmu. Płynu Set używam tuż przed położeniem kalki żeby się lepiej trzymała. Po jej odpowiednim ułożeniu na modelu używam pałeczki do czyszczenia uszu żeby wycisnąć nadmiar płynu z pod kalki. Płyn Sol jest płynem zmiękczającym, który ułatwia położenie kalki na nierównej powierzchni oraz załamaniach. Po nałożeniu go na kalkę robi się ona miękka i na poczatku się marszczy i jest w tedy bardzo delikatna, więc trzeba uważać żeby jej nie uszkodzić przy układaniu. Trzeba kontrolować proces schnięcia kalkomanii i w razie potrzeby zaaplikować dodatkową warstwę płynu tak by wszystkie zmarszczki zostały wciągnięte. Na koniec po wyschnięciu można całość zabezpieczyć lakierem odpowiednim do wykończenia modelu.
Pozdrawiam
Łukasz

#3 2011-01-19 16:09:11

klaymen
Użytkownik
Od: Bytom

Ja używam płynu Mr. mark setter firmy Mr.hobby. Kalki dobrze dopasowują się po nim do nierównych powierzchni (smaruję pod kalkę, i potem na górę). Tylko trzeba z nim uważać jeżeli używa się kleju z tej samej firmy -różnią się tylko kolorem metki i nakrętki, i zdarzyło mi się posmarować miejsce pod kalkę klejem smile. Co do metody naklejania kalek robię tak jak napisał Biskup.

#4 2011-01-19 21:35:39

sternik
Użytkownik
Od: Bruksela
Serwis

Biskup wszystko ładnie wyjaśnił (sam stosuje tą samą metodę ) tylko chciałem cię uprzedzić że czasami chyba to zależy od kalki ,po namoczeniu jej SOLem strasznie się marszczy i wygina .Nie można wtedy nic z tym robić !! Zostawić ewentualnie dać kropelkę Solu, sama się ładnie ułoży i wyprostuje smile Kiedyś przy jakiś kalkach mało nie dostałem zawału jak zobaczyłem co się stało. Dobrze że zostawiłem i jej nie zerwałem bo się wyprostowała i elegancko ułożyła smile

#5 2011-01-21 00:13:30

Peter_D
Użytkownik
Serwis

A powiedzcie mi, Ci którzy używali, dlaczego akurat Decalfix jest słaby? Jakoś źle działa na kalki?

#6 2011-01-21 06:15:35

Biskup
Użytkownik
Od: Polska
Serwis

Po prostu Sol i Set są lepsze. Sam Decalfix jest bardziej zbliżony do Set'a. Nie zmiękcza on kalki tak jak Sol, który pozwala ja lepiej ułożyć.
Pozdrawiam
Łukasz

#7 2011-01-21 08:48:09

Peter_D
Użytkownik
Serwis

Dzięki wielkie za porady smile
Przekonaliście mnie do używania tych płynów smile

Stopka forum