Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-05-23 09:20:55

Falcon
Użytkownik

Przymiar do kształtów

Czy ktoś kojarzy jak jeszcze się to narzędzie nazywa?
Jedyny model jaki znalazłem w necie to:
http://www.agaresbosch.com.pl/przymiar- … ,1931.html
Nie dość że cena niezła, to trochę za mały dla mnie hmm
nie potrzebuję też tak dużej "częstotliwości próbkowania"

Wykombinowałem sobie że na razie zrobię sobie własny
- kostka elektryczna (pewnie po 3 szt w 2 rzędach)
http://www.belmeb.pl/fx_partner/product … s_id=12615
- i jako elementy ruchome - szprychy od roweru
będę miał wtedy dowolną długość i odstępy równo 10mm

Może ma ktoś inny pomysł na domowe wykonanie takiej zabawki?

#2 2009-05-23 13:21:44

Piotrek W.
Użytkownik

Re: Przymiar do kształtów

Falcon napisał:

Czy ktoś kojarzy jak jeszcze się to narzędzie nazywa?

To jest "profile gauge" po naszemu "Przyrządy do przenoszenia konturów" albo "Szablon profilowy" big_smile .
możesz to kupić TUTAJ albo TUTAJ.

Falcon napisał:

nie potrzebuję też tak dużej "częstotliwości próbkowania"

No właśnie jest pytanie do czego takiego ustrojstwa potrzebujesz. Z założenia są to "urządzenia" do precyzyjnego przenoszenia kształtów. Jeśli nie potrzebujesz dużej precyzji to Twój pomysł z kostkami elektrycznymi jest ciekawy smile i wg mnie powinien zdać egzamin.
Piotrek

#3 2009-05-24 09:06:30

Falcon
Użytkownik

Wielkie dzięki, te z linków co podałeś są wypasione:]
Pewnie sprawię sobie jeden mały do detali.

Bardziej potrzebny mi jest duży, niekoniecznie z wielką dokąłdnościa, do przenoszenia przekrójów na bryłę z drewna i do kontroli kształtu oraz symetrii
szprychy i kostki zakupiłem , wiec dziś przetestuję :]

#4 2009-05-24 19:47:38

LoudLord
Użytkownik

Można liczyć na to, że opiszesz wynik doświadczeń wink ? Patrząc na ceny gotowców zastanawiam się , czy nie taniej wyjdzie kupienie od ciebie licencji, jeśli crashtesty sie powiodą  oczywiście ...

#5 2009-05-25 22:41:55

Krzysztof Wencel13
Użytkownik
Od: Siemianowice
Serwis

Cześć Wam. tak sobie czytałem o tym przenoszeniu kształtów, każdy ma swoje sposoby;).Ja naprzykład rysuję szablom na kartce bloku milimetrowego, potem wycinam go niedokładnie co do lini tylko, np w kwadrat, koło, pozbywam się poprostu nadmiaru papieru. Następnie naklejam na niego taśmę klejącą przeźroczystą, zaklejam go całego i przyklejam go materiału z którego planuje wykonać daną cześć , przeważnie jest to plastik. Następnie nakłówam igłą kluczowe miejsca rysunku, rogi, połaczenia lini. Po zdjeciu "matrycy" rysikiem łącze otworki powstałe po igle. Tak powstało większość  moich dorabianych elementów do Falcona Millenium, np kokpit pilotów prezentowany tutaj w dziale "Prace rozpoczete" lub dodatkowe gondole na podwozie w Falconie w dziale "modele gotowe"

gg 6987891

#6 2009-05-26 18:59:12

LoudLord
Użytkownik

Taka odmiana gałdża...przepraszam, szablonu profilowego tongue też by się chyba nadawała...  http://www.garrettwade.com/product.asp? … 1243356818   choć grubość może powodować, że nie do wszystkich celów modelarskich.
Niestety, żona kategorycznie zakazała mi ostatnio zakupów choćby tylko pośrednio związanych z modelarstwem .... tym razem postaram się wytrwać roll na razie nie kupiłem płynu do zmywania wink

#7 2009-05-28 10:45:37

Falcon
Użytkownik

Mój wynalazek średnio działa - ma zbyt duże luzy na boki
Ponadto nie da się praktycznie tak dokręcić śrubek, żeby szpilki przesuwały się z pewnym oporem
Mimo tego daje rade, tylko jest mało wygodny w użytkowaniu - jak się ogarnę to wrzucę fotki.

-> Krzysztof_Wencel : właśnie chciałem uniknąć takiej ręcznej dłubaniny - tym bardziej ze będę pracował na kształtach obłych , nie rozwijalnych na płaszczyźnie.

Znalazłem 12cm przymiar w cenie akceptowalnej - 20-klika zł z przesyłką :]
http://cgi.ebay.com/5-125mm-METAL-CONTO … .m63.l1177

#8 2009-06-04 18:48:33

LoudLord
Użytkownik

Zastanawiam się, czy narzędzie

http://www.allegro.pl/item651223721_koh … fv_ss.html

również w pewnym stopniu nie nadawałoby się do kopiowania krzywizn w modelarstwie . Oczywiście, nie aż tak jak szablon profilowy wink , ale widzę tu pewien potencjał... wszystko zależy od stopnia giętkości tego cuda. Może ktoś z was miał podobne ustrojstwo w ręku?

#9 2009-06-09 09:46:41

Falcon
Użytkownik

hmm, wygląda interesująco, chyba się skuszę :]

#10 2009-06-26 03:56:39

sternik
Użytkownik
Od: Bruksela
Serwis

Jezeli jeszcze ktoś jest zainteresowany nabyciem tego przymiaru to prosze o kontakt.Ja swój co prawda kupiłem w Antwerpii na giełdzie modelarskiej ale  widziałem je ostatnio w Brukseli w sklepie budowlanym ,jak sie nie myle to po około 10€ .moge sprawdzić i kupić a jak bedę w lipcu w wawie to przesłać pocztą smile

#11 2009-07-06 09:01:36

Falcon
Użytkownik

w tygodniu przyszły do mnie oba przymiary, i giętki z allegro i metalowy z ebay'a.
Giętki muszę trzymać z daleka, bo jest to fajna zabawka do zajęcia rąk i pewnie niedługo go zepsuję. Jak dla mnie mógłby być sztywniejszy, ale do zdjęcia kształtu hełmu jest w sam raz.
Metalowy chodzi za to dość ciężko - muszę go rozkręcić chyba :]

Stopka forum