Galaxy Kits - Forum

Modelarstwo plastikowe i kartonowe Star Wars, Star Trek, Sci-Fi, budowa, porady, akcesoria i narzędzia modelarskie

Nie jesteś zalogowany.

#1 2009-06-23 20:19:25

Abdul
Użytkownik

Jak malować pędzlem by farba była równo nałożona?

Mam taki problem, Ze zdarza się podczas malowaia iż pędzel pozostawia ślady.Czasami też po wyschnięciu farba   
pęka.To mi się zdarza gdy maluję matowym.
Jak temu zaradzić nie używając aerografa.

#2 2009-06-24 08:27:48

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Re: Jak malować pędzlem by farba była równo nałożona?

Ja jak malowałem swojego B-winga to raczej nie miałem takiego problemu.
Podstawą jest sama farba. Musi mieć dobrą konsystencję. Te z puszki Humbrole czy Revelle są za gęste i trzeba je wcześniej delikatnie rozcieńczyć.
Ja czasami robię tak, że przekładam z "2 pędzelki" farby na jakąś osobną podkładkę i tam delikatnie dodaje rozpuszczala. Czasami jeszcze robię tak, że bezpośrednio moczę końcówkę pędzla w rozpuszczalniku, obstukuję by naddatki zeszły i potem wkładam do puszki mieszam i już. Farba wtedy też jest ok.
Praktyka, czyni mistrza...no może w moim przypadku to za dużo powiedziane wink
Stosując taka taktykę i równomierne nakładanie farby będziesz miał bardzo ładny efekt, ale tylko wtedy gdy położysz farbę z 2 razy. Jestem pewien, że za pierwszym razem będziesz miał gdzieniegdzie smugi i przebicia od plastiku, zwłaszcza gdy model jest z ciemnego plastiku.
Z pękaniem farby nigdy nie miałem problemu. Może wystarczy odtłuścić powierzchnię? Albo dać jakiś podkład? Zobacz jak to wyjdzie.

#3 2009-06-24 17:03:30

Abdul
Użytkownik

Dziękuję za informację.Jak skończę Venatora nie chwycę za matowy kolor.

#4 2009-06-24 22:34:36

LoudLord
Użytkownik

NO CO TY?!  Ekhm...już się uspokajam -a rdza i takie tam brudy na przykład ? przeca to jazda obowiązkowa wink  - może po prostu spróbuj akrylami pomalować jakiś drobiazg - Pactrą, Tamiyą, ModelMasterem... - i przekonasz się, że komfort pracy taką farbą [moim zdaniem} jest dużo wyższy.... Tak czy siak -  bez matów nie ma życia smile
I, jak już pisał Peter D - zawsze lepiej kilkakrotnie cienkie warstwy położyć, dokłądnie czyścić to, co malowane. Ze swej strony wspomniałbym o pędzlach, muszą być naprawdę dobrze oczyszczone, jakieś paskudy na włosiu potrafią zniszczyć efekt wielogodzinnego machania pędzelkiem...
Aha, nie mogę się oprzeć - panie administratorze, jaki pan skromny, wcale nie za dużo , wcale nie wink
Pozdrawiam !

#5 2009-06-25 10:36:32

Peter_D
Użytkownik
Od: Łódź
Serwis

Tak, dobre pędzelki to podstawa. Jeśli już kupujesz tanie powiedzmy 10 zł za 5-10 sztuk to musisz się liczyć z tym, że na początku będą wyłaziły ci włoski. Tym samym musisz wpierw poużywać trochę te pędzelki nim zabierzesz się za konkretną pracę. Inaczej będziesz więcej wybierał włoski z modelu i poprawiał farbę niż malował wink

Akryle, mogą Ci się spodobać. Są matowe i nie śmierdzą jak olejne i rozpuszczalniki do nich wink
Ja osobiście tylko raz robiłem teścik jak się nimi maluje. Ogólnie pędzelkiem średnio mi wyszło. Położyłem jedną warstwę, ale były straszne prześwity. Może kiedyś jeszcze wrócę do nich, ale jeszcze nie teraz wink
Generalnie co kto lubi i w czym czuje się lepiej. Jeśli lubisz zapach rozpuszczalników to olejne są w sam raz. Jak w każdej sprawie...żeby polubić to trzeba się nauczyć, a by się nauczyć to trzeba trenować...na tym stoi cały modelarski świat wink

#6 2009-06-25 11:34:37

Abdul
Użytkownik

Naprawdę bardzo dziękujęza rady.Malowanie musi mi wychodzić bo przecież nie będzie świat opierał się na easy ki-
tach smile
Jeżeli chodi o ękanie farby, farba mi pęka kiedy zbyt grubo nałożę.Później trzeba zeskrobuwać i nie jest przyjemnie.

#7 2009-06-25 15:13:43

Piotrek W.
Użytkownik

Jeżeli chodi o ękanie farby, farba mi pęka kiedy zbyt grubo nałożę.Później trzeba zeskrobuwać i nie jest przyjemnie.

Czyli sam odpowiedziałeś sobie na pytanie big_smile. Najważniejsze, że dostrzegłeś już zbyt grubo położoną farbę. Przede wszystkim dobrze ją rozcieńcz. Peter dobrze radzi żebyś rozrobił ją do rzadkiej konsystencji w jakimś małym pojemniczku. Mnie się najlepiej rozrabia małe ilości w blistrze po witaminie C big_smile . Odradzałbym rozcieńczanie w puszce za dużo roboty. Poza tym bardzo szybko pigment osiądzie na dnie i po paru dniach musisz powtórzyć procedurę jeśli chcesz malować. Od razu mówię, że odnosi się to do olejnych Humbroli. Przy akrylach Vallejo i Gunze wystarczy dobrze wstrząsnąć buteleczką i farba jest wymieszana. Na każdym forum modelarskim w odpowiedzi na Twoje pytanie możesz znaleźć właściwie tą samą odpowiedź: dobrze rozcieńcz farbę (nawet do konsystencji mleka) i nakładaj kilka cienkich warstw a nie jedną grubą. Wtedy na pewno farba nie będzie pękać a linie podziału będą widoczne smile. No i próbuj i jeszcze raz próbuj.

Stopka forum