Rejestracja | Niezalogowany |
Wyszukaj w serwisie:
Home page > Recenzje modeli > M-577 APC 1:72 BamBam

M-577 APC 1:72 BamBam


Informacje
Dodał:Kret
Producent:BamBam Model Productions
Cześci:11

Opis modelu:
Transporter piechoty z filmu Aliens, pojazd o fikcyjnej desygnacie M-577 APC jest charakterystyczny dla filmu Camerona niemal tak samo, jak karabin M41A1 Pulse Rifle czy lądownik UD-4L Cheyenne. Do tej pory większość modelarzy poszukujących modelu tego pojazdu w skali 1:72 miała do wyboru trzy modele: metalowy gotowy die-cast Aoshimy, ładny ale potwornie drogi; plastikowy gotowiec Micro Machines, rzadki i nie do końca w skali; wreszcie żywiczny model firmy Gonzoid z elementami metalowymi (w zasadzie najlepszy wybór z całej trójki). Od pewnego czasu na rynku pojawiły się modele firmy BamBam Model Productions z USA, która oferuje APC w 4 skalach - 1:144, 1:72, 1:48 i 1:35. We wszystkich tych skalach pojawiły się swego czasu modele UD-4L Cheyenne, z którego transporter powinien wyjeżdżać. Czy jednak modele te są naprawdę nowe?

Mój egzemplarz dotarł do mnie po miesiącu od zamówienia, dodam, że było to w okresie świątecznym. Przesyłka była zapakowana solidnie, w środku model zapakowany był jedynie w foliowy woreczek. Nie załączono żadnej instrukcji, ale ilość części nie wymagała specjalnego głowienia się nad tym, gdzie co wsadzić.

Model trzyma skalę, mieści się do rampy UD-4L w skali 1:72 Halcyon'a i sprawia dobre wrażenie. Wieża ma prawidłowe proporcje, koła są odpowiednio grube i mają prawidłowy bieżnik. Użyte tworzywo (żywica) jest dość kruche, zdarzają się też niewielkie bąble w odlewie. Lufy przedniej wieżyczki mają otwory nie w osi lufy lecz poniżej i wymagają delikatnego rozwiercenia a najlepiej wymiany na fragmenty igły lekarskiej. Końcówki luf działa głównego również można wymienić na igły. Szyny po których poruszała się wieżyczka w moim egzemplarzu były nieco nierówne i odlane z ubytkami. Cały model wymaga oczywiście szlifowania.

Co jednak rzuciło się w oczy i nieco zastanowiło to elementy odlewów, które normalnie nie powinny mieć miejsca. Np. wieżyczka (są dwie w zestawie, jedna do zrobienia "na bok") ma w niewidocznym miejscu odlaną główkę śruby krzyżakowej; kadłub od spodu ma taką linię odlewu, jakby były to dwa elementy (kadłub i podwozie), a także dwa zaślepione otwory; sposób montażu szyn sprawia wrażenie, że zostały one oderwane i odlane osobno. Po krótkiej analizie pokuszę się o stwierdzenie, że model APC firmy BamBam Model Productions jest niczym innym jak rozebraną i odlaną w żywicy kopią modelu metalowego Aoshimy. Ze wszystkimi uproszczeniami typowymi dla modeli metalowych (lekko stłumione detale typu klamki) i z pewnym niesmakiem, że jednak za porównywalne pieniądze moglibyśmy nabyć Gonzoid'a, który jest oryginalną produkcją. Z drugiej strony, model Gonzoida jest trudniej dostępny (choć ciągle w sprzedaży), ma nieco za cienkie koła i nieprawidłowy bieżnik. Zaś model BamBam, choć jest kopia to jednak w przyzwoitej cenie (poniżej 100 PLN z wysyłką z USA), skali i wykonaniu; dodatkowym atutem tej firmy jest też oferta, która w jednym miejscu zbiera wiele modeli dla fanów filmu "Aliens".

I tylko te wątpliwości natury moralnej nie pozwalają mi dać zestawowi najwyższych not. Stosunek ceny do jakości bowiem uważam za zadowalający, a jeśli chcielibyśmy kiedykolwiek zrobić dioramę z kilkoma APC, to jest to w zasadzie jedyny ekonomicznie uzasadniony wybór.
Pokrewne tematy na forum
[S/W] Boba Fett - Slave 1 - 1:72 (Fine Molds)
Fine Molds Millenium Falcon 1:72 reedycja...
VF-1 Valkyrie 1:48 oraz destroid Koing Monster 1:72 już niebawem:)
Orion / Dark Dream Studio "Space Battles 72001" 1:72
Aliens Apc scratchbuild
[galeria] crashed TIE Fighter 1:72
[Warsztat] Szpitalny Oddział Ratunkowy 2063r. (1:72)
[warsztaat] Dropship/gunship PZL-420T "Bizon" 1:72, scrath
T-65 1:72 Bandai
Automat Kroczący Gieroj-3 [GW, 1:72]

My lubimy ich, oni lubią nas:
Autor strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści zamieszczane przez ich autorów.
  home-co nowego? / recenzje modeli / wasze modele / porady techniczne / wzorce / praca w toku / pobierz / forum / pytania?